Adapteaza-te prin calificare

steag-uniunea-europeana

Adapteaza-te prin calificare

Cod SMIS: 33765

Detalii proiect

Obiective Proiectul "Adapteaza-te prin cailificare" se deruleaza in cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007- 2013, axa prioritara 2 "Corelarea invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii", Domeniul major de interventie 2.3 "Acces si participare la formarea profesionala contiunua". Proiectul se implementeaza in intervalul 01.07.2011-30.06.2011.

Beneficiarii finantarii:

Fundatia Scoala Romana de Afaceri a Camerelor de Comert si Industrie - filiala Braila in parteneriat cu Fundatia Scoala Romana de Afaceri a Camerelor de Comert si Industrie - filiala Vrancea.

 

Grupul tinta:

Datorita suportului oferit prin cofinantarea din Fondul Social European, "Investeste in oameni!", se ofera accesul gratuit pentru 220 de angajati din diverse domenii de activitate din judetele Braila si Vrancea

 

Obiectiv general:

Cresterea competivitatii si performantei profesionale a angajatilor, prin dobandirea de cunostiinte, competente si abilitati care sa fie in concordanta cu cerintele dezvoltarii societatii bazate pe cunoastere.

 

Obiective specifice:

Cresterea competentelor profesionale pentru 220 de angajati in 11 meserii si certificarea competentelor dobandite. Cresterea gradului de informare /constientizare a 300 de angajati cu privire la oportunitatile participarii la programe de formare oferite si importantei participarii la formarea profesionala continua Adaptarea ofertei educationale la cerintele pietei muncii prin autorizarea a 5 programe de formare Proiectul cuprinde o serie de activitati, dintre care amintim: organizarea a patru campanii de informare/ constientizare/ mediatizare in cele doua judete, Braila respectiv Vrancea; autorizarea a 5 programe noi de formare profesionala; stimularea spiritului competitiv al cursantilor in meseria de bucatar prin organizarea unui concurs gastronomic interjudetean.  Proiectul va genera efecte pozitive pe termen lung avand in vedere ca intreprinderile din cadrul carora provine grupul tinta vor fi capabile sa faca fata provocarilor pietei concurentiale, intrucat vor dispune de o forta de munca cu un nivel adecvat de calificare, cu o capacitate crescuta de a asimila informatii noi.

 

Rezultate:

Informarea unui numar de 300 de persoane cu privire la oportunitatile de dezvoltare a resurselor umane promovate de domeniul major de interventie si beneficiilor participarii la programe de formare profesionala continua; Calificarea a 220 persoane angajate, din care 50 femei din judetele Braila si Vrancea; Diversificarea ofertei educationale a solicitantului si a partenerului 1 prin autorizarea a 5 programe noi de formare profesionale; Intarirea parteneriatelor intre institutiile abilitate in firmarea profesionala si agentii economici; Cresterea interesului si motivatiei grupului tinta de participare la programe de formare profesionala

 

Activităţi finanţate:

 A1. Pregatirea cadrului de implementare a proiectului

A2. Promovarea proiectului prin actualizarea paginii web si prin conceperea, realizarea si distribuirea materialelor de informare si publicitate

A3. Realizarea achizitiilor de produse si servicii necesare implementarii proiectului

A4. Organizarea a doua campanii de informare/constientizare/mediatizare adresate angajatilor

A5. Organizarea sesiunilor de formare in meseriile: “Confectioner tamplarie din aluminiu si mase plastice”, “Ospatar (chelner) vanzator in unitati de alimentatie publica”, “Bucatar”, “Zidar, pietrar, tencuitor”, “Lucrator finisor pentru constructii”, “Lucratar in comert” A6. Diseminarea rezultatelor proiectului.