Universitatea Dunarea de Jos

ugal

Universitatea Dunărea de Jos din Galați

Tradiție in performanță

 

             Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați este cea mai mare instituție de învățământ superior din sud-estul țării. Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați are 12.500 de studenţi, 14 facultăţi şi pregăteşte studenţi pentru ciclurile de studii universitare de licenţă, masterat şi doctorat în domenii diverse (tehnic, umanist, economic, sănătate, artistic). Universitatea, fiind centrul progreselor tehnice, ştiinţifice, culturale şi sociale cu aplicabilitate imediată sau pe termen mediu şi lung,  contribuie în primul rând la progresul orașului Galaţi. În acest sens, universitatea colaborează strâns cu mediul socio - economic oferindu-i specialiştii de care are nevoie, consultanţă, soluţii tehnice la problemele curente.

sia
inginerie
aciee
arhitectura navala
fitere
ia br
stinte si mediu
educatie fizica
feaa
ift
mf
sjsp
ugal70
dfctt