Partener Asociatia Ecovivere

logo-ecovivere

 

         Scopul Asociatiei Ecovivere este de a sensibiliza si implica populatia, organismele de decizie, persoanele fizice/juridice si mai ales tinerii in asigurarea unei convietuiri sanatose si civilizate, prin spirit civic, pentru asigurarea unui mediu sanatos, promovarea politicilor de mediu si oportunitatilor de afaceri in domeniul protectiei mediului si depoluarii, participarea la proiecte, evenimente, constientizari, actiuni cu caracter educational si social. 

        Asociatia Ecovivere a organizat diverse proiecte cu tineri si pentru tineri, au vizat persoanele defavorizate – tineri din centre de plasament, someri, persoane cu dizabilitati, copii si tineri cu ocazia diferitelor sarbatori 1 iunie, Sarbatorile de Craciun si de Paste, Ziua Mediului.

        De asemenea, Asociatia Ecovivere a derulat proiectul social intitulat “Dreptul la educatie” (partile I si II), ce a vizat strangerea de manuale scolare si echipamente didactice pentru elevii claselor primare din mediul rural, cu accent pe zonele defavorizate.