Despre proiect 109526

imagine-stagiu-practica-cu-sigle

 

Practica - o sansa in plus in tranzitia de la scoala la viata activa

id 109526

Date de identificare proiect:

Axa prioritară 6 – „Educaţie şi competenţe”;, POCU/90/6.13/6.14/109526

Titlul proiectului:„ Practica - o sansa in plus in tranzitia de la scoala la viata activa,

Beneficiar: Scoala Romana de Afaceri a Camerelor de Comert si Industrie – Fililala Braila   

 

            Obiectivul general al proiectului corespunde obiectivului major al POCU de dezvoltare a resurselor umane prin cresterea accesului la un sistem educational de calitate, la stimularea ocuparii si parteneriatelor dintre institutiile educationale si agentii economici de practica, viitori angajatori.

           Desfasurarea proiectului se bazeaza pe actiuni concrete de sprijin pentru cele 3 entitati esentiale implicate in acest proces: universitati, studenti si agenti economici, toate avand de castigat la finalul proiectului.

Studentii isi pot spori si imbunatati cunostintele teoretice dobandite in facultati, iau contact cu mediul de lucru si relatiile sociale ale acestuia, pot obtine o calificare profesionala utila a unui loc de munca. Agentii economici pot cunoaste, in mediul de lucru, potentialii viitori angajati, in urma stagiului de practica, pot transforma angajati actuali in tutore, ca mentor pe perioada practicii al studentilor, pot consolida relatiile cu universitatile, ca furnizor de capital uman dar cu abilitati dobandite la locul de munca. Universitatile prin feed-back-urile primite de la firme si de la studenti pot imbunatati si extinde continutul  programelor analitice, dar si al stagiilor de practica gandite in favoarea studentilor, ca perioada si optiuni.

logo-despre-proiect